Program księgowy Krawiec FK może obsługiwać podmioty będące czynnymi bądź zwolnionymi podatnikami VAT, dlatego istotna jest konfiguracja tego podatku przed rozpoczęciem właściwej pracy w programie.

Status podatnika VAT

Z górnego menu wybierz Księgowość (1), kliknij zakładkę Ustawienia dla edytowanego podmiotu (2) i rozwiń sekcję VAT (3).

W grupie Przełącznik (4), ustaw właściwy status podatnika VAT:

  • czynny podatnik VAT
  • zwolnienie podmiotowe

Zmiana tego ustawienia wpływa na wiele aspektów pracy programu, począwszy od zmiany listy dostępnych operacji VAT, wyglądu dokumentów sprzedaży, czy widoczności dodatkowych sekcji, specyficznych dla podatnika czynnego/zwolnionego.

Określenie statusu podatnika VAT czynny, zwolniony

Operacje VAT

Obsługa podatku VAT, to nie tylko jego rozliczenie, na podstawie odnotowanego VAT należnego i naliczonego. Dodatkowo, istnieje wymóg sporządzania ewidencji, deklaracji, plików JPK, które wymagają bardziej szczegółowego grupowania operacji gospodarczych.

W tym celu, każdy dokument zakupu lub sprzedaży, lub pozycje takiego dokumentu, przypisywane są do konkretnych operacji VAT. Przykładowo, operacja zakupu może być:

  • zakupem, od którego podatek VAT nie podlega odliczeniu
  • zakupem nieopodatkowanym
  • nabyciem środka trwałego
  • dostawą, dla której podatnikiem jest nabywca
  • itd.

Przypisanie operacji gospodarczej do konkretnej operacji VAT następuje na etapie wprowadzania dokumentu do systemu księgowego. Operację wybierasz wówczas ze specjalnej listy i warto zadbać o to, aby ta lista była jak najkrótsza – zamiast 20 pozycji miała 3. To dla Twojej wygody i zminimalizowania błędów.

W sekcji VAT w grupie Zaznacz operacje występujące w jednostce (1) możesz wyłączyć widoczność operacji występujących sporadycznie. W przypadku potrzeby wprowadzenia dokumentu związanego z wyłączoną operacją, włącz jej widoczność na czas wprowadzania dokumentu.

Włącz/wyłącz odnosi się wyłącznie do widoczności operacji na liście wyboru. Dokumenty przypisane do wyłączonych operacji, będą prawidłowo prezentowane w ewidencji, deklaracji, czy pliku JPK.

Włączanie widoczności operacji VAT

Automatyka księgowania

Kolejne dwie grupy sekcji VAT, dotyczą kwestii automatycznego dodawania pozycji VAT do dekretu.

W pierwszej grupie decydujesz o włączeniu/wyłączeniu tej automatyki.

W drugiej wskazujesz numery kont księgowych dla VAT naliczonego oraz należnego. Po kliknięciu lewym przyciskiem myszki w pole numeru, wyświetli się okienko z układem planu kont. W ten sposób możesz zmienić domyślne konta na inne.

O kontach, planie kont, dekretowaniu w dalszej części kursu.

Potwierdzenie konfiguracji

Ostatnią grupą sekcji VAT jest wyłącznik okienka informującego o potrzebie konfiguracji VAT.

Potwierdzenie wykonanej konfiguracji VAT