Sprawozdanie finansowe xml
Program Krawiec e-Sprawozdania
Obsługa wszystkich struktur e-sprawozdań finansowych

e-Sprawozdanie Finansowe xml
Krawiec e-Sprawozdania
Obsługa wszystkich struktur e-sprawozdań w najnowszej wersji
Budowa programu Krawiec e-Sprawozdania
1. Menu programu
Polecenia menu:
- Nowe e-Sprawozdanie – otwiera okno wyboru schematu sprawozdania
- Otwórz – otwiera okienko dialogowe wyboru pliku sprawozdania, które wcześniej zostało zapisane w formacie „spr”
- Zapisz jako – otwiera okienko dialogowe, w którym określić można miejsce zapisu oraz nazwę dla pliku sprawozdania w formacie „spr”
- Zapisz – w trakcie prac nad sprawozdaniem, dobrym nawykiem jest okresowe zapisanie wprowadzonych danych. Użycie przycisku automatycznie zapisze sprawozdanie w pliku i lokalizacji wskazanej podczas użycia „Zapisz jako”, a jeżeli wcześniej plik nie został określony uruchomione zostanie okienko dialogowe zapisu.
- Eksport do pliku xml – użycie przycisku uruchomi proces sprawdzenia poprawności wypełnienia pól sprawozdania. Znalezione błędy zostaną zaprezentowane w komunikacie błędu. Jeżeli sprawozdanie jest poprawne, otwarte zostanie okienko dialogowe zapisu pliku xml
- Eksport do pliku pdf – działanie analogiczne jak podczas eksportu do pliku xml, ale plikiem wynikowym będzie pdf
- O programie – otwiera okienko zawierające informacje o wersji i licencji programu
- Zamknij program – zamyka program Krawiec e-Sprawozdania. Jeżeli prowadzona była praca nad sprawozdaniem, a dane nie zostały zapisane, wyświetlony zostanie komunikat
2. Okno nawigacji
Patrząc od góry, w pierwszej kolejności prezentowane są podstawowe informacje dotyczące edytowanego sprawozdania. Poniżej rozpoczyna się wykaz jego głównych elementów jakimi mogą być nagłówek sprawozdania finansowego, wprowadzenie do sprawozdania finansowego, bilans, rachunek zysków i strat, zestawienie zmian w kapitale, rachunek przepływów pieniężnych, dodatkowe informacje i objaśnienia itp. Zestaw elementów nie jest stały i różni się w zależności od schematu sprawozdania.
Elementy sprawozdania posiadają funkcjonalność przycisków, za pomocą których można wygodnie przemieszczać się w obrębie edytowanego dokumentu.
Szerokość okna nawigacji nie jest stała. Pomiędzy oknem 2 i 3 znajduje się pionowy szary pasek. Najechanie kursorem na ten obszar zmienia jego wygląd, to znak, że przytrzymanie wciśniętego lewego przycisku myszki i przesunięcie w lewo lub prawo, zmieni podział dostępnej przestrzeni ekranu.
3. Główne okno robocze
Po wyborze elementu sprawozdania, główne okno robocze wypełni się jego elementami składowymi.
Budowa dokumentu
Sprawozdanie finansowe posiada strukturę drzewa. Elementy mogą należeć do jakiejś gałęzi sprawozdania i być początkiem kolejnej.
Aby ułatwić pracę i zwiększyć czytelność dokumentu wprowadzono wcięcia wskazujące przynależność elementu do danej gałęzi.
Na zdjęciu widać, że podrzędnym elementem „BilansJednostkaInna” jest element „Aktywa” . Ten z kolei posiada równorzędne elementy „KwotaA”, „KwotaB”, „KwotaB1” oraz element „PozycjaUszczegolawiajaca_1”, będący już początkiem swojej gałęzi, ze swoimi elementami.
Wygodne przemieszczanie i zaznaczanie
Użycie klawisza TAB spowoduje przemieszczenie do kolejnego pola sprawozdania z zaznaczeniem jego treści.
Aby zaznaczyć wszystkie cyfry po przecinku, należy dwa razy kliknąć szybko lewym przyciskiem myszki (LPM) w polu po prawej stronie kwoty.
Aby zaznaczyć wszystkie cyfry przed przecinkiem, należy dwa razy kliknąć szybko lewym przyciskiem myszki w polu po lewej stronie kwoty.
Ochrona przed błędami
Na każde pole e-sprawozdania nałożone zostały restrykcje. Przykładowo, pola tekstowe mogą mieć ograniczenie w ilości przyjmowanych znaków, pola liczbowe ograniczenie w ilości cyfr składających się na liczbę, czy ilość miejsc po przecinku. Pole posiadać może również swój szablon zapisu.
W programie Krawiec e-Sprawozdania każde pole opatrzono dokładnymi adnotacjami, dzięki którym wiadomo jak należy je wypełnić.
Zastosowano również ochronę aktywną. Wprowadzenie niepoprawnych danych zaowocuje wyświetleniem stosownego komunikatu.
Automatyczny podział tekstu
Niektóre pola sprawozdania finansowego, pomimo nałożonego ograniczenia dotyczącego maksymalnej ilości znaków, umożliwiają wprowadzenie dowolnie długiego tekstu, opisującego dane zagadnienie.
W jaki sposób jest to realizowane? Schemat xsd, opisujący sprawozdanie finansowe, dopuszcza dla tych pól nieograniczoną ilość wystąpień pod warunkiem, że żadne z nich, nie będzie zawierało więcej, niż maksymalną ilość znaków.
W programie Krawiec e-Sprawozdania nie musisz liczyć znaków. Jeżeli pole posiada adnotację o możliwości wprowadzenia dłuższej treści, podział nastąpi automatycznie, bezpośrednio w pliku wynikowym xml sprawozdania finansowego.
Jeden schemat, wiele możliwości
Większość przygotowanych przez Ministerstwo Finansów schematów e-sprawozdań posiada możliwość wyboru głównych składowych sprawozdania.
Przykładowo, jednostka „mała” może wypełnić bilans zgodnie ze swoim załącznikiem nr 5 UoR lub załącznikiem nr 1 UoR. To samo tyczy wprowadzenia do sprawozdania finansowego, rachunku zysków i strat (tu dodatkowy wybór pomiędzy wariantem porównawczym i kalkulacyjnym), informacji dodatkowych.
Program Krawiec e-Sprawozdania obsługuje wszystkie możliwe kombinacje w zakresie zgodnym z definicją schematu sprawozdania.
Wystarczy jeden „klik”, aby dokonać wyboru.
Elementy, pola – opcjonalne i obowiązkowe
W e-sprawozdaniach finansowych wiele elementów i pól posiada oznaczenie „opcjonalne”.
Element sprawozdania, to zbiór innych elementów i pól danych. W programie przyjęto zasadę, że wszystkie „elementy opcjonalne” dołączane są do sprawozdania na żądanie i równie prosto z niego wykluczane.
Dołączenie elementu opcjonalnego, posiadającego pola obowiązkowe, obliguje do ich wypełnienia.
Zapis sprawozdania do pliku „spr”
Rozpoczęto pracę nad sprawozdaniem, mijają minuty… dziesiątki minut… i więcej…
Czasami nie sposób ukończyć zadanie przy jednym podejściu. W tym celu powstał format zapisu do pliku „spr”.
Pliki z rozszerzeniem „spr” nie są plikami wynikowymi e-sprawozdania finansowego. Nie można ich podpisać i przekazać do KRS, KAS, US itp.
Pliki z rozszerzeniem „spr”, to pliki programu Krawiec e-Sprawozdania. Zawierają one wszystkie dane pól i strukturę sprawozdania (stan przełączników i elementów opcjonalnych), dzięki czemu można w każdej chwili przerwać pracę nad sprawozdaniem i powrócić do niej w dowolnym momencie.
Zapis sprawozdania do pliku „pdf”

Fragment wydruku
Program posiada możliwość zapisu utworzonego sprawozdania finansowego do pliku pdf. Jest to uniwersalny format zapisu dla dokumentów w sytuacji, kiedy sprawozdanie przekazać trzeba w czytelnej postaci zainteresowanym stronom, jako plik elektroniczny lub wydruk papierowy.
Dokument pdf zawiera wszystkie elementy utworzonego sprawozdania. Każdy element posiadał będzie nazwę węzła xml, opis oraz wprowadzoną do sprawozdania wartość.
Orientacja dokumentu pionowa, format A4. Dla poprawy jego czytelności stosowane są kolorowe nagłówki, zróżnicowana wielkość czcionki oraz wcięcia. Wszystkie strony są kolejno numerowane.
Cennik
0 zł – kupując Krawiec FK
Wersja demonstracyjna
Umożliwia utworzenie e Sprawozdania Finansowego w dowolnej strukturze i zapisanie do pliku „spr”. Pliki z rozszerzeniem „spr” nie są plikami wynikowymi e-sprawozdania, ale umożliwiają zapisanie swojej pracy i ponowne jej wznowienie w późniejszym czasie.
W wersji demonstracyjnej programu Krawiec e-Sprawozdania wyłączono możliwość zapisu do plików wynikowych xml oraz pdf.